Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rroca i bindur: Kemi dominuar ndaj çdo ekipi, kundër Tiranës kuptojmë ku janë kundërshtarët

Kukësi luan këtë javë përballë Tiranës dhe në prag të këtij takimi, për mikrofonët e “Supersport” ka folur mesfushori Eduart Rroca. Ai u shpreh se Tirana ka investuar dhe është forcuar megjithatë, shton se kjo ndeshje do të tregojë se ku janë kundërshtarët. Sa i përket humbjes në Ballsh, Rroca nuk e dramatizon duke e konsideruar diçka që kaloi.

“Tirana? Është një ndeshje shumë e vështirë, më e forta e kësaj jave. Tirana ka bërë shumë mirë, edhe në merkato, por mbetet për t’u parë. Në përfundim të kësaj ndeshjeje do të kuptojmë se ku janë kundërshtarët tanë.

Bylisi? Nuk duhet ta dramatizojmë këtë humbje, është vetëm fillimi i kampionatit. Kemi rrugë të gjatë përpara, nuk duhet të merremi me diferenca të vogla. Ndaj çdo kundërshtari kemi qenë dominues, nëse vijojmë kështu do të vijnë fitoret”, tha Rroca. /Erjon Allaraj-VipSport.al/