Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Roshi: Në Francë humbin 90% e ekipeve, tifozët e vërtetë nuk e shajnë Kombëtaren

Odise Roshi arriti të bënte autokritikë për humbjen e pak ditëve më parë dhe paraqitjen e bërë në Francë, duke shënuar ndaj Islandës. Sulmuesi nuk mundi ta përmbante gëzimin dhe festoi duke bërë me gisht gjestin e heshtjes dhe në një prononcim për mediat, ai u shpreh se këtë festim e kishte për tifozët të cilët e kanë sharë kombëtaren, por duke mos përfshirë këtu ato që ishin në stadium.

“Kritikat? Nuk ishte faji i trajnerit pasi ai ka menduar se mund ta bëjë mirë. Luanim ndaj Francës dhe ka ekip të mirë. Shumica e ekipeve dhe 90% humbin në Francë. Po të mos gabonim nuk fitonin, por e rëndësishme ishte të fitonim ndaj Islandës pasi na kanë mundur 3 herë dhe kishim dëshirë të madhe për të fituar.

Skema? Ishte e njëjtë por çunat e donin këtë fitore patjetër dhe ishin të uritur. Kanë bërë ndeshje shumë të mirë pasi ata kanë 12 pikë ndërsa ne shkuam 9. Futbolli i ka këtu, një herë luan mirë e herë keq. Duhet të gëzojmë me çunat në Tiranë.

Festa? E kisha për ata që shajnë kombëtaren dhe që nuk e duan. Kombëtarja është 1 dhe duhet mbështetur. Tifozët në stadium nuk e shajnë Kombëtaren”, tha Roshi. /VipSport.al/