Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Roshi: Festën ia dedikoj atyre që nuk kuptojnë nga futbolli, Shqipëria mund të shohë shumë lart

Odise Roshi u kthye në hero te Shqipëria, duke shënuar një gol kundër Islandës. Në festën e tij, Roshi bëri simbolin e heshtjes dhe në një prononcim për “RTSH”, tha se dedikimi ishte për ata që nuk marrin vesh nga futbolli por gjithsesi kritikojnë.

“Jam shumë i gëzuar për golin dhe fitoren. Duhet të bënim paraqitje të mirë në Francë, por luajtëm kundër Kampionëve por nuk bëmë paraqitje të mirë dhe thashë që duhet të shohim para dhe synim kishim të rrihnim Islandën. Kemi luajtur 4 herë dhe na kanë marrë 9 pikë. Ishte ndeshje e madhe sepse bënë paraqitje të mirë dhe duhet të shohim para.

Gjesti i heshtjes pas golit? E bëra për ata njerëz që kritikojnë aty ku nuk duhet dhe duhet të mbështesin skuadrën si në të mirë, ashtu edhe në të keq. Do të mësohem me 3-5-2 dhe ishte ndeshje shumë e bukur, ku fituam dhe do të gëzojmë këtë orë.

Nuk e kam me specialistët pasi ata kritikojnë ku duhet por e kam me njerëz që nuk e kuptojnë futbollin. Nuk shava as ofendova njeri. Kemi fuqi për të parë shumë lart.

Kryeministri erdhi dhe na uroi suksese dhe tha se do të fitojmë ndeshjen. Fjala e tij doli dhe fituam”, tha Roshi. /VipSport.al/