Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rikthehet akuzuesja e Ronaldos: Paraja sot bën gjithçka, Ronaldo është shumë i mirë… vetëm në fushë

Kristiano Ronaldo po përballej në kohët e fundit me një denoncim për përdhunim dhe ishte modelja Majorga ajo e cila pretendonte se ylli portugez e kishte përdhunuar. Kjo çështje u mbyll me portugezin që u shpall i pafajshëm megjithatë, futbollistja amerikan Morgan beson se këtu ka pasur ndërhyrje me para.

Në një intervistë të dhënë për mediat, futbollistja e cila pak kohë më parë e akuzonte Ronaldon për korrupsion, u shpreh se Ronaldo mbetet një nga futbollistët më të mirë, por jashtë fushës së blertë nuk është njeriu që të gjithë mendojnë. Morgan shtoi se kur një femër flet, duhet mbështetje duke iu referuar sërish faktit që pretendimet e Majorgës u hodhën poshtë.

“Kur ta takoj Ronaldon nuk mendoj se do të sillem ndryshe nga të tjerët. Ditët e sotme, femrat flasin shumë dhe është e rëndësishme t’i mbështesësh. Shumë njerëz tani po pyesin se kush ka të drejtë, unë apo ai por kur sheh historinë e Ronaldos, është e lehtë ta mbulosh gjithçka. Besoj se në fund, paraja ndihmon në të tilla çështje.

Çështja mbaroi dhe ai u kthye të luajë. Unë nuk kam dashur të them se Ronaldo nuk bën si futbollist. Njerëzit argëtohen shumë nga ajo që Ronaldo bën në fushë, por jashtë saj ai nuk është i njëjti që mendohet. Unë do të vazhdoj të mendoj se ajo është e vërtetë”, u shpreh Morgan. /Erjon Allaraj-VipSport.al/