Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rezultatet dhe renditja / Kampionët e Feronikelit vihen në ndjekje të Gjilanit

Janë luajtur sot tri sfidat e javës së pestë të IPKO Superligës në Kosovë, dhe ajo që bie në sy është fitorja e kampionëve në fuqi të Feronikelit, të cilwt kanë mundur në fushën e tyre me rezultatin e ngushtë 2-1 skuadrën e Flamurtarit të Prishtinës.

Një sfidë  bukur dhe e hapur deri në fund, por që ekipi nga Drenasi ka marrë 3 pikët.

Dukagjini në fushën e vet është mundur nga Ferizaj, ndërsa Vushtrria ka barazuar në shtëpi me ekipin e Drenicës. Në radhët e Vushtrisë ka shënuar edhe ballshioti Nertil Hoxhaj që më parë ka qenë pjesë e Partizanit dhe Flamurtarit në Superiore, por edhe Bylisit dhe Elbasanit në Kategorinë e Parë.

Pas javës së pestë, duket se është Feronikeli, kampioni në fuqi që ndjek Gjilanin që ka marrë kreun e renditjes në Kosovë dhe gara tashmë ka hyrë në faza interesante. Ja rezultatet e sfidave të luajtura ditën e sotme…

Java e 5 / Rezultatet

Dukagjini – Ferizaj                  0-1

Feronikeli – Flamurtari          2-1

Vushtrria-Drenica                   2-2