Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Renditja/ Kosova ngjitet sërish dhe bën FIFA-n të kujtojë rekordin, Shqipëria nuk lëviz

Kosova po kalon një moment fantastik duke arritur të marrë fitore të rëndësishme dhe vetëm Anglia, ishte ajo që i prishi rekordin prej 15 ndeshjesh pa humbje. Skuadra Dardane ka arritur të kthehet në pretendentin kryesor për të siguruar një vend në Europianin e ardhshëm.

Këto paraqitje, e shohin Kosovën të vazhdojë ngjitjen e saj në renditjen e përgjithshme të FIFA-s. Sot është publikuar renditja e re dhe Kosova ka arritur të ngjitet në vendin e 119 në klasifikim, ngjitje rekord kjo për ta. Vetë FIFA, e ka hapur lajmin mëngjesin e sotëm me ngjitjen rekord të Kosovës që vazhdon të shkëlqejë në arenën ndërkombëtare.

Ndërkohë, Shqipëria nuk ka lëvizur nga vendi duke qenë se u mund nga Franca dhe fitoi përballë Islandës. Skuadra kuqezi renditet në vendin e 64 në klasifikim, renditje kjo që e kishte edhe muajin e kaluar. Në tetor, Shqipëria ka të tjera ndeshje ku fillimisht përballet me Turqinë dhe më pas me Moldavinë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/