Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Reja lavdëron Hysajn para italianëve: Ndër më të mirët mes atyre që kam drejtuar

Trajneri i përfaqësueses shqiptare, Edi Reja, nuk dëshiron të dëgjojë kritika për Elseid Hysajn. Tekniku i kuqezinjve nuk e sheh Hysajn si një futbollist me tipare tërësisht mbrojtëse, përkundrazi, i beson verbërisht aftësive të tij sulmuese aq sa i ka dhënë një rol të rëndësishëm ofensiv në rreshtimin 3-5-2.

Për “Radio Kiss Kiss Napoli”, nga e cila shpesh dalin kritikat më të mëdha për mbrojtësin e Kombëtares, Reja ka shpjeguar aftësitë e futbollistit. “Hysaj, mes futbollistëve që kam drejtuar, është një nga ata që di të sulmojë më mirë hapësirat. AI ka luajtur gjithmonë si mbrojtës krahu në skemën me katër, por me kombëtaren shqiptare luajmë me tre dhe i kërkoj që të provojë të gjejë hapësira në sulm, ndaj erdhi edhe goli”, shpjegoi Reja për italianët.

Duke u ndalur më pas te paraqitja e Napolit, ai shpjegoi edhe idenë e tij për mënyrën se si duhej menaxhuar një skuadër. “Çdo trajner ka në kokë një logjikë të tijën dhe vendos në fushë një skuadër të ekuilibruar. Nuk mund të diskutohet Ançeloti, sidomos pas fitores që arriti. Futbolli është shumë i thjeshtë. Prioriteti i një trajneri është ai që të shohë karakteristikat e lojtarëve, pastaj nëpërmjet cilësive të tyre duhet bërë moduli”, tha ai. /vipsport.al/