Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Qëndroi në Angli edhe pse jashtë planeve, mbrojtësin shqiptar nuk e donte askush

Merkatoja e kësaj vere ishte shumë e nxehtë dhe me lëvizje të shumta, ndërkohë që shumë lëvizje u bënë edhe në ditën e fundit të saj. Një nga lojtarët që mund të ndryshonte ambient, ishte edhe Shkodran Mustafi megjithatë ky i fundit qëndroi në Londër, megjithëse nuk është në planet e trajnerit.

Dëshira e tij ishte të largohej dhe kjo ishte diçka që dihej. Mbrojtësi shqiptar, kërkohej fillimisht nga Roma por duket se italianët nuk kanë paraqitur asnjë ofertë zyrtare në zyrat e Arsenalit pasi edhe kërkesa e “topçinjve” ishte e lartë.

Mediat angleze raportojnë se është pikërisht kjo arsyeja, për të cilën Mustafi nuk u largua në këtë merkato vere. Mbrojtësin duket se nuk e do asnjë skuadër duke qenë se çuditërisht, megjithëse emri i lakohej shumë në media, në klub nuk ka pasur asnjë ofertë reale për të. /Erjon Allaraj-VipSport.al/