Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Qatip Osmani debuton në mënyrën më të mirë, mund Shkëndijën dhe i afrohet kreut

Kampionati maqedonas ka zhvilluar sot një ndeshje për javën e tetë, aty ku në Shkup është luajtur derbi shqiptar mes Shkupit vendas dhe Shkëndijës së Tetovës. Në krye të stolit të Shkupit, ka debutuar Qatip Osmani i cili skuadrën kuqezi e njeh mjaft mirë deri në detaje, pasi vetëm pak ditë më parë u shkarkua nga detyra.

Kjo njohje, ka rezultuar pozitive duke qenë se bardheblutë kanë fituar me rezultatin 2-0, aty ku hero i takimit ka qenë Jurina. Fillimisht në minutën e 69, e më pas në minutën e 85, Jurina i ka dhënë skuadrës së tij fitore përballë kampionëve në fuqi të Shkëndijës.

Me këtë fitore, Shkupi i afrohet kreut të klasifikimit që mbahet nga Vardari me 16 pikë, 4 më shumë se Shkupi ndërkohë që në vendin e dytë me 15 pikë renditet Akademija Pandev. Shkëndija e sheh veten përkohësisht në vendin e pestë me 10 pikë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Shkupi – Shkëndija 2-0
69′, 85′ Jurina