Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Prova e fundit para Europianit, Shqipëria U19 luan ndaj Polonisë

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit U19 bëhet gati për ndeshjet e fazës së parë të kualifikueseve të Europianit të kësaj grupmoshe me një kundërshtar luksi. Mësohet se kuqezinjtë e vegjël, të drejtuar nga Nevil Dede, do të luajë në tetor një ndeshje miqësore kundër Polonisë ku trajneri do të bëjë provat e fundit para se të përzgjedhë ekipin për eliminatoret.

Rreth një muaj para pjesëmarrjes në Europian, Dede do të grumbullojë lojtarët për këtë ndeshje kundër polakëve më 14 tetor, ndërsa lojtarët do t’i ketë në dispozicion që një javë më përpara. Trajneri ka ftuar të gjithë emrat kryesorë të ekipit për grumbullimin e tetorit, duke marrë shumë lojtarë të cilët kanë spikatur me skuadrat e tyre në Shqipëri, por sidomos jashtë saj nga do të jetë pjesa më e madhe e kontingjentit të kuqezinjve.

Përfaqësuesja U19 luan më 13, 16 dhe 19 nëntor ndeshjet e sajnë grupin kualifikues të Europianit të kësaj grupmoshe. Rivalët janë përkatësisht Greqia, Belgjika dhe Islanda, me vetëm 2 të parat e grupit që kualifikohen automatikisht në fazën tjetër të turneut. /vipsport.al/