Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Osmani prezantohet si trajner i Shkupit: Më kujtohen vitet e lavdisë, dua ta rikthej sërish në majë

Pak ditë pas u largua nga drejtimi i Shkëndijës së Tetovës, Qatip Osmani ka firmosur dhe është prezantuar me Shkupin. Ai ka arritur akordin me skuadrën shqiptare dhe ditën e sotme, ka hedhur të zezën mbi të bardhë duke u zyrtarizuar si trajneri më i ri.

Nga zyrat e klubit, Osmani ka dhënë edhe intervistën e tij të parë si trajner i skuadrës nga Çairi, duke u shprehur se e ka bindur projekti i skuadrës. Ai kërkon që të ngrejë Shkupin edhe njëherë në nivelin që ishte dikur.

“Pas bisedimeve disa ditore me drejtuesit e klubit sigurisht që përshtypja është pozitive. Pikërisht pas atyre bisedimeve që kishim, unë e kuptova se në çfarë drejtimi po shkon klubi, ku sigurisht edhe mua më pëlqen ai drejtim. Jam i privilegjuar të jem me një klub që ka histori, Mua personalisht më kujtohen ato vitet e dominimit të kësaj skuadre në futbollin e Maqedonisë, ndërsa pikërisht dëshira ime është që Shkupin ta sjellim në ato vite të arta”, u shpreh trajneri Osmani. /Erjon Allaraj-VipSport.al/