Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Nuk ka “paqe” mes Shaqirit dhe Zvicrës, lojtari refuzon shpjegimet e trajnerit për shiritin

Xherdan Shaqiri e ka vendosur që të mos kthehet në radhët e përfaqësueses së Zvicrës derisa ndaj tij të tregohet respekti i merituar, që do të thotë të cilësohet si lideri i kësaj skuadre dhe t’i japin shiritin e kapitenit. Këtë ide ai ia ka bërë të qartë edhe trajnerit Vladimir Petkoviç në takimin që patën të dy të hënën.

Petkoviç, i cili zakonisht nuk udhëton për të takuar lojtarët, e bëri këtë sakrificë për të kthyer në ekip fantazistin shtatshkurtër i cili ka qenë një nga emrat kryesorë të Zvicrës në këto vite. Ai është munduar të shpjegojë se pse ka zgjedhur Granit Xhakën si kapiten e jo Shaqirin që ishte më i vjetër në moshë dhe kishte dhënë më shumë kontribut me golat e tij.

Por lojtari i Liverpulit nuk ka pranuar këto justifikime, duke bërë të qartë se e meritonte ai shiritin dhe për këtë kontribut të dhënë deri tani duhej vlerësuar nga trajneri dhe Federata Zvicerane. Kësisoj, në Zvicër presin që në tetor lojtari të mungojë përsëri në radhët e përfaqësueses, duke refuzuar thirrjen e saj, edhe pse bëhet fjalë për dy ndeshje shumë të komplikuara ndaj Danimarkës dhe Irlandës. Mediat zvicerane insistojnë se Shaqiri tashmë nuk u përgjigjet as telefonatave të Petkoviç dhe se ky i fundit kishte kërkuar më kot një ndihmë nga Jurgen Klop, pasi tekniku gjerman e kishte cilësuar qëndrimin e Shaqirit si çështje personale në të cilën nuk do të përfshihej. /vipsport.al/