Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Një tjetër Partizan me pretendime, Kalari trajner-lojtar, afrohen edhe lojtarë që kanë luajtur në elitë

Partizani B pak vite më parë lindi si ekip për t’i shërbyer lojtarëve që dilnin nga moshat dhe nuk gjenin hapësira në skuadrën e parë, por kishin talente dhe në mënyrë që të mos “digjeshin” të luanin në ekipin e dytë.

Me kalimin e viteve “të kuqtë e vegjël” edhe nisin që të pretendonin për më shumë, madje i shkuan shumë afër kategorisë së Parë, por që u shpik një rregullore dhe ndonëse e mundën Sopotin në ndeshje shtesë nuk u ngjitën në Kategorinë e Parë.

Por, këtë sezon e kanë marrë shumë seriozisht. Madje, në stol është një nga lojtarët e dalluar et të kuqtë e Superiores edhe kampion në sezonin e shkuar, Renaldo Kalari. Madje, ky i fundit do të jetë edhe trajner-lojtar në Kategorinë e Dytë. Nën menaxhimin e Altin Ferat dhe Simon Bathës, Partizani B synon që të ngjitet në Kategorinë e Parë.

Madje, të kuqtë kanë afruar edhe lojtarë që më parë kanë luajtur edhe në Superiore dhe në Kategorinë e Parë, me të kuqtë dhe jo vetëm. Florian Peqini është një mbrojtës i njohur në ambientin e kuq, ashtu si dhe sulmuesi Odeon Bërdufi, që ka dalë nga Dinamo dhe më pas ka provuar që të luajë më shumë skuadra, apo dhe Llanaj që vjen nga Vora, apo Gjeci nga Turbina ku vjet luajti titullar.

Partizani B synon që të ngjitet dhe e ka marrë shumë seriozisht…

E.Saliu/Vipsport.al/