Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Një ndeshje ndaj Junajtid i mbylli karrierën, babai i Haland: Dua ta shoh me fanellën e tyre (VIDEO)

Mbrëmja e parë e Ligës së Kampionëve solli jo pak rezultate surprizë dhe futbollisti që spikati më shumë ishte padyshim talenti Erling Haland. Sulmuesi i Salcburgut arriti të shënonte një tregolësh në pjesën e parë të ndeshjes, duke dhënë një sinjal se është një sulmues me të ardhme pasi është vetëm 19 vjeç.

Haland ka edhe një lidhje me Mançester Junajtidin sepse trajner është Solskjaer. Legjenda e Junajtidit e zbuloi te Molde dhe e kishte pjesë të rëndësishme të formacionit. Ndërkohë, vetë babai i Haland, Alf-Inge nuk ka kujtime të bukura me “djajtë e kuq” sepse një ndeshje derbi në kohën kur aktivizohej me Sitin, i mbylli karrierën.

Alf-Inge mori një ndërhyrje të ashpër nga Roi Kin dhe u detyruar t’i nënshtrohej një operacioni në gju duke e detyruar të qëndronte për një vit larg fushave. Pas operacionit, ai provoi të rikthehej në fushë por e kishte të pamundur duke u tërhequr nga futbolli para kohe. Kjo pat bërë që Alf-Inge të shprehej se do ta urrente Junajtidin gjithmonë, por tashmë gjërat kanë ndryshuar dhe shpreson që ta shohë djalin e tij me këtë skuadër.

“Do të ishte diçka e bukur ta shihja Erling me Junajtidin. Është një ndryshim i madh mes punës dhe tifozit, kështu që jam i qetë nga kjo anë. Mendoj se shumë futbollistë ëndërrojnë të luajë në Premier Ligë, pasi është liga me klubet më kualitative dhe që ka vëmendjen më të madhe. Nuk ka dyshime që Premier Liga e tërheq shumë”, tha Alf-Inge. /Erjon Allaraj-VipSport.al/