Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Nga miqësia në Kombëtare te rivaliteti në fushë, Në Spanjë luhet derbi i shqiptarëve

Në Ligën e Dytë spanjolle janë të shumtë futbollistët shqiptarë që aktivizohen me skuadra të ndryshme dhe sot do të ketë një “derbi” mes tyre. Plot 3 futbollistë të Kombëtares, do të zbresin në fushën e blertë në ndeshjen mes Albasetes dhe Malagës, skuadra që shohin nga ngjitja në La Liga.

Sulmuesi kryesor i Albasetes, është Rei Manaj i cili me shumë gjasa do të jetë titullar në ndeshjen e sotme. Sulmuesi nga Lushnja që ishte protagonist pak ditë më parë me Kombëtaren, duke asistuar dhe duke bërë paraqitje pozitive, mund të jetë sulmuesi që do të udhëheqë Albaseten sot.

Nga ana tjetër, me Malagën aktivizohen Keidi Bare dhe Armando Sadiku. Për të dy futbollistët, në Spanjë po flasin fjalët më të mira, duke qenë se Bare është kthyer në më të rëndësishmin e mesit të fushës, ndërsa Sadiku ka shënuar në ndeshjen e tij të dytë me Malagën. Takimi pritet të jetë interesant mes dy skuadrave që edhe sezonin e shkuar, kanë luftuar deri në fund për kreun. /Erjon Allaraj-VipSport.al/