Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Nejmar: Marrëdhënia me tifozët? Si me të dashurën, me dashuri dhe përkëdhelje gjithçka kthehet në normalitet

Edhe njëherë tjetër Nejmar rezultoi vendimtar me PSG, teksa goli i tij i dha fitoren 0-1 në transfertë ndaj Bordosë. Braziliani duket i fokusuar në fushë, duke lënë pas zërat që e shoqëruan gjatë gjithë merkatos.

Sulmuesi është shprehur se do të japë maksimumin për klubin, ndërkohë duhet të mendojë të rregullojë marrëdhënien me tifozët parisienë të cilët ende nuk e kanë falur për deklaratat gjatë merkatos. “ Jam këtu për të ndihmuar ekipin, për të përmbushur detyrën time si lojtar i klubit dhe do të jap jetën time në fushë për të ndihmuar PSG të triumfojë dhe të fitojmë trofe sëbashku.

Marrëdhënia me tifozët? Është sikur grindesh me të dashurën, të dy doni të qëndronin veçmas dhe pa folur. Por, me shumë dashuri dhe përkëdhelje, gjithçka i kthehet normalitetit”, u shpreh Nejmar.

/EgiÇabeli-VipSport.al/