Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Në disko i maskuar, Kristiano Ronaldo zbulon një nga netët më të lumtura në Madrid

Intervista e gjatë e Kristiano Ronaldos në Angli vazhdon të zbulojë anën e fshehtë të portugezit dhe pjesë interesante nga jeta e tij e përditshme. Kështu, ai ka treguar për shembull se sa shumë e vuan mungesën e privatësisë dhe se si një nga momentet më të lumtura të jetës së tij në Madrid, ishte kur përfundoi në një diskotekë i maskuar që të mos e njihnin të tjerët.

“Nuk mund të dal në vende publike, nuk kam më privatësi. Por në vitin 2009, në festën e Vitit të Ri, i thashë mikut tim Riki se dëshiroja të dilnim. Ishte festa dhe nuk mund të qëndronim në shtëpi. Blemë maskime dhe shkuam në diskotekë të veshur si yje të muzikës rock në qendër të Madridit. Të gjithë na shihnin çuditshëm, thoshin “nga dolën këta”.

Vendosëm që do të flitnim vetëm në gjuhën angleze. Por në një moment, fola në gjuhën portugeze me Rikin. “Çfarë dëshiron të pish”, ishte hera e vetme në të gjithë natën që folëm në gjuhën portugeze dhe një djalë që ishte pas meje, m’u afrua dhe më tha: Kristiano, e di që je ti.

Mendova se ishte e pamundur, nuk reagova dhe e ndjeva veten keq e të nervozuar. Gjatë natës, ky djalosh i tha të gjithëve në diskotekë: Shihni, ai atje është Kristiano. Unë meqë jam i gjatë, e shihja që e gjithë diskoteka filloi të na vëzhgonte. Qëndruam atje tre orë, ishte një nga netët më të bukura të jetës time”, tregoi Ronaldo. /vipsport.al/