Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ndreu: Besoj te Kastrioti im, Besëlidhja rival i fortë për Superioren

Ramazan Ndreu që në verë u rikthye në shtëpi duke marrë drejtimin e Kastriotit për ta rikthyer aty ku e ka lënë disa vite më parë, në elitën e futbollit shqiptar. Në prag të sfidës me Besëlidhjen, ai ka besim se të besuarit e tij do të fitojnë ndeshjen.

Besëlidhja

Kastrioti ka ruajtur një pjesë të kualiteteve të sezonit të shkuar, ndërsa trajneri Ndreu, me shumë eksperiencë në timon duke trajnuar disa ekipe të së Parës, por edhe në elitë ka pohuar: “Fituam ndeshjen e parë dhe morëm pikët, por tashmë duhet që të konsolidohemi edhe në lojë javë pas jave. Besëlidhja është një kundërshtar i fortë, ka grup me cilësi dhe kualitete, por ne luajmë në fushën tonë dhe na duhen 3 pikët”.

Kampionati

Ndreu flet edhe për rivalitetin dhe se sa mundësi ka skuadra që ai drejton që të rikthehet brenda vitit mes më të mirëve të futbollit shqiptar: “Shiko, Kategoria e Parë ka vite që është bërë shumë e fortë. Të dyja grupet kanë brenda shumë skuadra që kanë qenë në elitë, e madje kanë fituare dhe trofe. Kastrioti këtë sezon e ka marrë me shumë seriozitet, kemi ruajtur një pjesë të titullarëve të sezonit të shkuar, ashtu sikurse janë bërë edhe afrime. Mendoj se kemi shanse të mëdha që të rikthehemi në elitë, ndaj ndeshjet duhet ë t’i marrim me radhë”, – tha Ndreu në fund të prononcimit të tij.

E.S./Vipsport.al/