Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ndeshja mes pretendentëve për titull, zbulohen arbitrat e sfidës mes Kukësit dhe Tiranës

Kalendari i javës së pestë në Kategorinë Superiore ka rezervuar një përballje mes dy pretendentëve të drejtpërdrejta për titullin si Kukësi dhe Tirana. Verilindorët prej disa sezonesh qëndrojnë në kuota të larta, ndërsa tashmë iu janë bashkuar edhe bardheblutë. 24-herë kampionët e Shqipërisë kanë bërë një merkato cilësore me objektivin e vetëm trofeun në fund të sezonit.

Deri në këtë pikë, gjërat kanë shkuar mirë për skuadrën e Ardian Memës, teksa skuadra kryeson renditjen me 10 pikë të grumbulluar pa pësuar asnjë humbje. Por, testi i vërtetë do të jetë ndaj verilindorëve për të vërtetuar forcën reale. Sakaq, nga ana tjetër Kukësi, vjen pas disfatës ndaj Bylisit e cila ka lënë një shije të hidhur. Por, nënkampionët do të kërkojnë ta hedhin pas krahëve dhe kundërpërgjigja kërkohet ndaj Tiranës.

Ndërkohë, janë zbuluar edhe gjyqtarët të cilët do të vendosin drejtësi. Takimi më i rëndësishëm i javës së pestë i është besuar kryesorit Eldorian Hamiti, ndërsa asistentë të tij do të jenë Ridiger Çokaj dhe Dojanto Myftaraj.

/Egi Çabeli-VipSport.al/