Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mustafi jep shembullin ideal: Kurrë nuk bëj luftë me klubet, nëse duan të më aktivizojnë do të luaj

Shkodran Mustafi nuk po kalon një moment të mirë në karrierën e tij duke qenë se te Arsenali nuk po arrin të gjejë minuta të mjaftueshme. Megjithatë, ai ka treguar gatishmëri për çdo moment që trajneri Emeri do të ketë nevojë për të.

Në një prononcim për mediat, Mustafi pranoi se kurrë në karrierën e tij nuk ka pasur probleme me klubet duke shtuar se vetë ata e kanë në dorë nëse duan ta aktivizojnë apo jo.

“Unë kurrë nuk kam bërë luftë me një klub se pse nuk funksionojnë gjërat. Nëse do të mundesha të ndryshoja klub, do ta ndryshoja por kjo nuk ndodhi kështu që do të qëndroj pa bërë polemika. Babai im është edhe agjenti im dhe ka folur me shumë klube. M’u tha se jam futbollist i Arsenalit dhe trajneri konfirmoi se jam njëlloj si shokët e skuadrës prandaj edhe unë luajta sot. Tani, mbetet të pres për të kuptuar se çfarë ka rezervuar fati për mua”, tha Mustafi. /Erjon Allaraj-VipSport.al/