Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Muriqi vendos limitin e golave personalë, trajneri Fenerbahçes e kundërshton dhe kërkon më shumë

Vedat Muriqi është në një periudhë të artë në këtë moment të karrierës. Sulmuesi u transferua te gjigandët e Fenerbahçes në merkaton verore, ndërsa deri më tani ka shënuar dy gola në katër ndeshjet e para të kampionatit. 25-vjeçari është shprehur së fundmi se nëse arrin të realizojë një kuotë prej 15 golash këtë sezon me turqit, atëherë do ta konsideronte të suksesshëm vitin e parë.

Por, nuk është i këtij mendimi trajneri i Fenerbahçes, Ersun Janal. Tekniku shprehet se Muriqi duhet të shënojnë të paktën 20 gola, pasi tashmë është në një klub si Fenerbahçe dhe niveli është i lartë.

Kujtojmë se në sezonin e kaluar, sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës, arriti të shënonte 17 gola në përfundim të kampionatit duke u renditur i dyti në tabelën e golashënuesve.

/Egi Çabeli-VipSport.al/