Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Muça: Lerda do vazhdojë me këtë sistem, por është problem për Asanin, Bardhin apo Çinarin

Kampionati shqiptar ka nisur me probleme si situata e klubeve që janë pjesë e tij. Ky është mendimi i Shkëlqim Muçës. Ish-futbollisti e trajneri i njohur, në studion e “Rubrika Sportive”, komentoi ngjarjet e kësaj jave.

“Kampionati nuk ka filluar mirë, nuk janë ekipet në gjendje të mirë fizike. I ka gjetur të paorganizuara, më shumë ecin, nuk ka ritëm, agresivitet, atë që kërkon futbolli i kohës. Skuadrat që kanë marrë pjesë në Europë luajnë më shpejt, të tjerat janë mbrapa, është sëmundja e hershme, i planifikojmë shumë vonë, na ikin ditët e javët dhe e kemi të vështirë të kapim ritmin”, tha ai.

Për Vllaznia-Tirana
Në fillimin e ndeshjes u krijua ideja e mirë për kthimin e njerëzve në stadium, se kemi parë stadiume bosh. Por pastaj degjeneroi me aktet e mëvonshme. Si lojë mund të them se loja deri diku ishte e barabartë, pavarësisht cilësisë që duket se ka më shumë Tirana. Vllaznia me grintë u mundua ta ekuilibronte lojën, humbi përqendrimin duke u marrë me arbitrin, tifozët. Edhe trajneri u mor me arbitrin në vend të qetësonte ekipin. Kur edhe stafi krijoi nervozizëm, humbi përqendrimin, pësoi 2 gola por mund të pësonte 3 a 4. Na la shije të keqe në një stadium ku kemi parë qytetari, pavarësisht se arbitri nuk ishte në lartësinë e duhur, pashë një lloj acarimi, ndoshta edhe se Vllaznia nuk ka qenë një vit dhe nuk janë mësuar ende me këto rezultate.

Është problem shumë i madh se jemi kthyer 20 vite prapa, kur në vitet 2000 kishte raste të tilla dhune, është fatkeqësi, se tani kemi stadiume shumë të mira e duhej të kishim ndeshje më të mira. Ne na mungon organizimi i ndeshjeve, klubet kanë shumë vështirësi, kanë mangësi, ndeshjet nuk organizohen mirë, shishet tregojnë se nuk ka organizim e kontroll. Çdo ndeshje është minë me sahat, mund të ndodhë çdo gjë, do të doja të flisnim më shumë për futboll. Por në përgjithësi mund të them se Tirana është me e kompletuar dhe ka cilësi, pashë të rinj të talentuar që mund të krijojnë kompleks të mirë. Kurse Vllaznia duhet të rritë nivelin e lojës”.

Për paraqitjen e Kukësit ndaj Laçit
“I mungon grinta, inati, i shoh lojtarët jo të lidhur me njëri-tjetrin, kjo vjen nga fakti që luan jashtë fushe është si në gjumë gjithmonë. Ka shumë cilësi dhe mendoj që me kalimin e javëve mund të bëhet ekip më i mirë, duke futur ritmin, inatin, se me ardhjen edhe të Abazajt ka ekipe të kompletuar. Laçi ishte ekip i organizuara sot, Starova e kishte kuptuar se hapej me Kukësin ishte aventurë. Ka luajtur i disiplinuar, e goditi në kundërsulm dhe ia arriti të merrte rezultat. Starova e ka ekipin e formatuar mirë dhe të kontrolluar gjatë lojës. Kukësit i mungon inati, është një skuadër që e fut në fushë dhe është shumë e lehtë në skuadër”.

Për ndeshjen e Partizanit

“Partizani dhe trajneri është shumë taktik, është i qartë për skuadrën që do të luajë në fushë, mënyrën e lojës, pavarësisht nëse i pëlqen apo jo dikujt. Ai ka për bazë që ekipi të jetë gjithmonë i ekuilibruar, pastaj në sulm do të luajë gjithmonë një nga këto me ngjyrë e përkrah i dytë mund të jetë Asani e Bardhi. Me këtë lloj sistemi loje që ka, disa lojtarë që kanë bërë mirë e të talentuar mund të dalin jashtë sistemit, si Çinari apo Bardhi e Mala që është sakrifikuar në një pozicion që nuk është natyral i tij. Kjo është zgjedhja e tij, që të jetë i sigurt mbrapa, i përforcuar në mbrojtje e mesfushë, por nuk ka shumë cilësi në sulm, ndryshe nga ai i vitit të kaluar. Është i disiplinuar taktikisht që është e vështirë ta gjesh në vështirësi, por loja sulmuese me krahët është e vështirë se kanë 100 metra fushë që duhet të punojnë e përballojnë, nuk janë tipikë për atë pozicion, duan lojtarë nga pas. Është një sistem që jam i bindur që ai do të vazhdojë kështu, por është problem për Asanin, Bardhin e Çinarin, se do të dalin jashtë sistemit të lojës, siç ishte Ibrahimi meqë trajneri vendos të luajë me 3. Ndaj për këta lojtarë, sidomos për Çinarin, i cili në fund të kampionatit të kaluar e fillimin aktual ishin në ngritje, ndërsa tani u zhduk fare, më vjen keq”.

/vipsport.al/