Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mesfushori shqiptar i Luftëtarit prezantohet në Greqi: Nder të kemi këtu të ardhmen e futbollit grek

Nga skuadra e Luftëtarit ka pasur largime të shumta në merkaton e verës dhe një ndër to është edhe mesfushori 19-vjeçar Mario Qerimi. Talenti i dalë nga akademia e Olimpiakosit, e ka mbyllur aventurën e tij në Gjirokastër dhe tashmë do të luajë në Greqi sërish, aty ku ka firmosur me skuadrën e Karavasit.

Diçka të tillë, e ka bërë të ditur vetë klubi në faqen zyrtare që e prezanton Qerimin si një talent që mund të jetë e ardhmja e futbollit grek duke parë edhe cilësitë që ai ka. Në të kaluarën, Qerimi ka qenë pjesë e Shqipërisë U16. Qerimi luan si mesfushor defensiv dhe te Karavas, shpreson që të rikthehet sërish në nivelet më të larta.

“Jemi të lumtur të njoftojmë se opër sezonin e ri, talenti Mario Qerimi do të luajë me ne. Qerimi i lindur në vitin 2000 konsiderohet një nga talentet e futbollit grek dhe jemi të kënaqur që do të ketë mundësinë që të provojë te ne se mund të luajë në kategori më të larta. Ai ka filluar të luajë me Olimpiakosin, Shqipërinë U16. I urojmë Marios suksese dhe shëndet”, shkruhej në postimin e klubit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/