Merkato e Tiranës/ Bardheblutë ndryshuan lëkurë gjatë verës, goditje për titullin kampion

Në sezonin e kaluar, Tirana mbylli kampionatin e radhës si një dështim. Bardheblutë e diskutuan deri në javën e fundit mbijetesën në elitën e futbollit shqiptar, duke rrezikuar jo pak përsëritjen e historisë së dy viteve më parë. Mirëpo, gjatë verës, trajneri Ardian Mema mori në dorë merkaton e 24-herë kampionëve të Shqipërisë me objektivin e vetëm që këtë sezon të rikthehen në majat e futbollit dhe të synojnë titullin kampion, duke qenë se ky vit është special dhe përkon me 100-vjetorin e klubit.

Kështu, nga skuadra e sezonit të kaluar janë larguar shumë elementë duke përmendur emra si: Turtulli, Maveje, Atinga, Oduamadi, Greca, Sentamu, Daja , Cake etj… Ndërkohë, afrimet ishin nga ato të bujshmet, emra të cilët ofrojnë cilësi, garanci dhe që Kategorinë Superiore e njohin në detaje. Mjafton të përmendësh Tefik Osmanin, Kristi Vangjelin, Idriz Bathën, Elton Kale, Agustin Torasa e Andi Lila.

Fillimi i kampionatit premton shumë, teksa në tre javë skuadra ka grumbulluar 7 pikë (2 fitore dhe 1 barazim) duke mbajtur momentalisht vendin e parë në renditje. Megjithatë, është shumë shpejtë për të dalë në konkluzione, por bardheblutë i kanë dhënë sinjalet se janë rikthyer në identitet dhe do të jenë aty për të luftuar për kreun e tabelës. /Egi Çabeli-VipSport.al/

Të afrur: Elton Kale, Agustin Torasa, Idriz Batha, Ismael Dunga, Edvan Bakaj, Pano Qirko, Tefik Osmani, Kristi Vangjeli, Andi Lila, Mario Beshiraj, Eldis Kraja.
Të larguar: Vinsent Atinga, Toni Maveje, Namdi Oduamadi, Junus Sentamu, Gideon Ofori, Bedri Greca, Marvin Turtulli, Alesio Abibi, Rei Qilimi, Klinsman Cake, Jurgen Goxhaj, Asion Daja.

mersin escort mersin bayan escort mersin escort konya escort eskişehir escort bayan