Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Menaxheri i vëllezërve Kanavaro: Rejas do i bëjnë statujë në Shqipëri, bëri mrekulli me Hysajn

Goli i shënuat nga Hysaj me kombëtaren, i pari me fanellën kuqezi, ka bërë shumë bujë në Itali duke u kthyer shpesh në temë diskutimi pasi tifozët napolitanë e mendonin të pamundur një gjë të tillë, për më tepër me këmbën e majtë, në këtë diskutim është përfshirë edhe një emër i njohur Enriko Fedele.

Menaxheri i vëllezërve Kanavaro, në një intervistë radiofonike për “Radio Marte” në Itali, ka komentuar pikërisht paraqitjen e mbrojtësit me kuqezinjtë duke falënderuar Edi Rejan, teknikun e përfaqësueses.

“Çfarë mendoj për Hysajn, i zhdukur nga Napoli dhe titull me kombëtare ku edhe shënoi? I drejtohem Edi Rejas, trajnerit të Shqipërisë dhe mikut tim të ngushtë, e njoh dhe e vlerësoj prej kohësh.

Do të dëshiroja të thosha: I dashur Edi, bravo. Pas Padre Pio vjen ti, bëre të shënonte Elseid Hysaj me të majtën! Në Shqipëri do të bëjnë statujë, ke bërë një mrekulli. Unë dhe ti jemi miq prej vitesh, jemi të tillë sepse jemi të dy njerëz futbolli dhe sportit”, ishin fjalët e menaxherit italian. /vipsport.al/