Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mema dhe Kale në konferencë: Euforia nuk na bën mirë, duhet të jemi të thjeshtë në lojë dhe deklarata

Tekniku Ardian Mema ka dalë ditën e sotme në konferencë për shtyp para ndeshjes së nesërme ndaj një rivali të drejtpërdrejt si Kukësi, ndërsa është shprehur se verilindorët kanë lojtarë të mirë dhe këto janë sfida të cilat nuk duhet t’i humbasësh. Sakaq, tekniku theksoi se me lojën dhe me deklaratat duhet të jenë të thjeshtë. Përkrah trajnerit Mema, ishte edhe sulmuesi Elton Kale. Një ish-lojtar i Kukësit, megjithatë braziliani u shpreh se ky fakt nuk përbën problem dhe kërkon të fitojë.

“Kukësi ka lojtarë të mirë në organikë, nesër duhet ta menaxhojmë ndeshjen. Këto sfida nuk duhet t’i humbasësh. Ndeshja e nesërme është një test për të matur forcat në raport me kundërshtarët. Atmosfera? Diçka fola me lojtarët pas ndeshjes me Skënderbeun dhe bërë analiza se ne na bën dëm euforia.

Entuzaizmi duhet, por opinioni sportdashës po flet para kohe, ende nuk është bërë gjysmë e fazës së parë. Euforia të nuk bën mirë, duhet të jemi të thjeshtë edhe në lojë edhe në qëndrimin dhe deklaratat pas ndeshjes. Derbi i javës së ardhshme? E kam parë Partizanin, nuk është ai i vjetshmi, të kalojmë ndeshjen nesër pastaj të shohim.

Kale: “Është thjesht ndeshja e radhës dhe nuk ka asnjë ndjesi. Kam luajtur edhe me Flamurtarin kundër Kukësit dhe i kemi mundur, dua të fitoj”.