Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Markez nuk e diskuton triumfin në shtëpi, garën e bën interesante beteja për vendin e dytë

Mark Markez koleksionon fitoren e radhës duke iu afruar edhe më shumë konfirmimit si kampion edhe për këtë kampionat botëror. Piloti i Hondës kishte një motiv më shumë për të marrë suksesin, teksa bëhej fjalë për Çmimin e Madh të Spanjës.

Në pistën e Aragon, spanjolli nuk e diskutoi për asnjë moment vendin e parë, duke e mbrojtur me fanatizëm nga starti i garës deri në finishin e saj. Ndërkohë, legjenda e këtij sporti, Valentino Rosi nuk ia doli të shkonte më shumë se vendi i tetë teksa gjatë garës humbi dhe nuk mundi të ruante ritmin e pilotëve të tjerë.

Ndërkaq, emocionuese deri në fund ishte gara për vendin e dytë të podiumit. Pati një duel mes Vinjales me Yamahën e tij dhe Doviciozos me Dukatin. Në fund ai që triumfoi ishte italiani, ndërsa Vinjales humbi edhe shkallën e fundit të podiumit ndërsa i treti përfundoi Xhek Miller.

/Egi Çabeli-VipSport.al/