Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Maldini: Derbi është i rëndësishëm, por falë Zotit jo aq sa të fitosh një trofe

Italia ndodhet zyrtarisht në klimën e derbit duke qenë se të shtunën do të luhet takimi mes Interit dhe Milanit, ndeshje kjo që gjithmonë ka dhuruar spektakël. Në prag të këtij takimi, ka folur legjenda e klubit kuqezi, Paolo Maldini i cili shprehet se natyrisht një ndeshje derbi është shumë e rëndësishme.

Ai shtoi se më shumë se ndeshja, rëndësi ka që të fitohet një trofe duke e vënë para derbit. Sakaq, Maldini ka kujtuar edhe kohën kur luante vetë Derbi ku mbetet një nga futbollistët që është duartrokitur si nga tifozeria e Milanit, ashtu edhe nga ajo e Interit.

“Derbi është gjithmonë një histori e bukur, por falë Zotit nuk e ka rëndësinë që mund të ketë një trofe në fund të sezonit. Unë ka luajtur shumë derbi dhe të gjithë kanë qenë të ndryshëm. Në derbi ndjen gjithmonë ngrohtësinë e tifozerisë por unë e kam ndjerë edhe në ndeshje të tjera, kur stadiumi mbushej me nga 72 mijë mbështetës”, u shpreh Maldini. /Erjon Allaraj-VipSport.al/