Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Legjenda e Barcelonës: De Jong do të shënjojë një epokë, Real Madrid ka njëmijë jetë

Legjenda e Barcelonës, Çavi Hernandez mendon se mesfushori De Jong do të ketë një histori fantastike me Barcelonën, ndërsa shprehet se ai ka gjithçka dhe se punon për skuadrën. Sa i përket krizës së Real Madrdi, ish-mesfushori theksoi se diçka të tillë e ka përjetuar shumë herë, por madrilenët kanë 1000 jetë.

“ Ai i ka të gjitha. Mënyra si e merr topin, fuqia në nisje. Mënyra e pasimit. Gjithashtu është shumë punëtor për ekipin, është agresiv. Nuk humbet pozicionin por as topin. Ky djalosh do të shënjojë një histori, por nuk duhen harruara edhe Artur dhe Rakitiç. Barcelona ka një mesfushë të shkëlqyer për të dominuar ndeshjet. Nuk besoj se Reali është në depresion.

E kam përjetuar shumë herë këtë situatë, por madrilenët kanë njëmijë jetë. Viti i kaluar është një mirazh. Me siguri Reali do të luftojë për gjithçka. Dhe mendoj se Hazard është mes pesë futbollistëve më të mirë”, u shpreh Çavi.