Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Korçari Liço lë Sporting Lisbonën. Firmos me skuadrën historike të Serisë B

Dean Liço i ka dhënë lamtumirën skuadrës së Sporting Lisbonës, me të cilën ka qenë nën kontratë në vitin e fundit. Ish-mesfushori i Skënderbeut i cili ka luajtur me përfaqësueset U17 dhe U19 të Shqipërisë, tashmë do të mundohet të shpërthejë në futbollin italian, ku ka arritur paraprakisht një marrëveshje me një prej klubeve historike që tashmë gjendet në Serinë B, Peruxhian.

Prej disa javësh, Liço është stërvitur me ekipin e Kanara të Serisë D italiane, por ka marrëveshje me Peruxhian, e cila pritet të mbyllë brenda pak ditësh regjistrimin e tij në radhët e saj. Skuadra e drejtuar nga Masimo Odo kërkon gjithmonë talente të reja dhe Liço shihet si një futbollist i cili mund të ndihmojë në të ardhmen mesfushën e saj.

Në ditët në vijim pritet të plotësohet dokumentacioni për të bërë të mundur transferimin e futbollistit në radhët e klubit italian dhe për t’u vënë atje nën urdhrat e trajnerit Odo.

/vipsport.al/