Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Klubi me histori shpërbëhet, Tomori rrezikon të ngjitet!

Vendimi i Komitetit Ekzekutiv për uljen e numrit të lojtarëve jashtë Qarkut, ka bërë që klubet të ndryshojnë plan, e madje Tomorit të beratit i ka kushtuar shtrenjtë. Skuadra kishte më shumë se një muaj që stërvitej nën drejtimin e trajnerit Marjol Miho, e madje kishte bërë përforcime me lojtarë që më parë kanë qenë titullarë të spikatur në Kategorinë e Parë dhe të Dytë.

Tomori merr një goditje të rëndë në prag të sezonit të ri. Mbetet pa trajner dhe pa 8 futbollistët e ardhur gjatë merkatos së verës, duke e kompromentuar ndjeshëm objektivin për ngjitjen në Kategorinë e Parë.

Gjithçka varej nga vendimi i FSHF-së për numrin e lojtarëve jashtë qarkut dhe pasi u mësua se do të lejohen vetëm 3 lojtarë, ka ardhur vendimi i trajnerit fierak.

Trajneri Miho bëri 8 përforcime gjatë kohës që punoi në krye të Tomorit. Ai afroi dy portierët Shumeli dhe Paja, por edhe mbrojtësit Edison Kapo, Redon Hatia dhe Jurgen Hidersha, mesfushorët Romario Prifti dhe Indrit Lalaj, si dhe sulmuesi Gëzim Hyska.

Por, tashmë beratasve u duhet që ta nisin gjithçka nga e para, me trajner të ri dhe lojtarë të tjerë…!

E.S./Vipsport.al/