Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kapllanaj: Bylisi im dominoi ndaj Kukësit, ky sezon me shumë rivalitet

Ka 15 vite që investon për Bylisin, e ka marrë skuadrën dhe infrastrukturën thuajse në gjendje të degraduar dhe ka arritur që ta kthejë në një klub model. Besnik Kapllanaj ka një dekadë e gjysmë që investon, që Bylisi të jetë dinjitoz duke i dhënë emër Mallakastrës. Këtë sezon, Kapllanaj ka ndërtuar një ekip simpatik dhe ai e thotë hapur se nuk do të kursehet që skuadra të jetë pse jo edhe në Europë në fund të sezonit. Por, më parë, Kapllanaj mendon për Partizanin. Në një prononcim për “Rtshsport”, tregon edhe merkaton, ecurinë e deritanishme dhe ndeshjen e  radhës, pa harruar edhe synimet sezonale…

Kukësi

“Ekipi tregoi grintë dhe karakter, kisha shumë besim se do të merrnim më të mirë në atë takim dhe në analizën që bëmë me ekipin ua bëra me dije edhe djemve. Futbolli nuk ka shumë diferenca këtu. Kush gabon më pak fiton ndeshjen. Ne patëm më shumë dëshirë, e kërkuam fitoren dhe në fund rezistuam dhe e merituam. Patëm edhe një arsye më shumë që të fitonim sepse vëllai im, ish-kryebashkiaku Agron Kapllanaj, që është tifoz, por ne si familje kemi më shumë se një dekadë që investojmë pati datëlindjen dhe ja dedikuam atij suksesin”.

Merkato

“E kam pasur më të lehtë sepse kam pasur një grup të mirë, dhe kemi ndërhyrë me lojtarë me eksperiencë me Hidin dhe Bicin sepse që të vish nga Kategoria e Parë, të tillë elementë bëjnë shumë punë në konsolidimin e skuadrës dhe përballimin e garës. Por, janë afruare dhe të tjerë të huaj cilësorë. Jemi krijuar dhe grumbulluar nga ekipet e para. Mendoj që kemi qenë të kujdesshëm dhe jemi solid”.

Synimet

Kapllnaja, në fund flet edhe për synimet,m e sigurisht analizon edhe garën: “Duam që të jemi mes 5 ekipeve më të mira. Pastaj duke parë e duke bërë,. Nëse do të jemi afër Europës, do investojmë. Mendoj se do të jetë një garë shumë e fortë. Si poshtë në zonë e mbijetesën, si në mes të renditjes ashtu edhe për Europë e titull. Kështu që kam besim se do të jetë shumë garë e bukur”, e mbylli prononcimin presidenti i ballshiotëve, Besnik Kapllanaj.

E.S./Vipsport.al/