Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

J-Lo dhe Shakira, dy këngëtaret përzgjidhen për spektaklin më të madh sportiv në botë

Pushimi në ndeshjen në finalen e SuperBowl në futbollin amerikan është kthyer në spektaklin sportiv më të ndjekur në botë. Këngëtarë me famë ndërkombëtare përzgjidhen të këndojnë falas në eveniment, duke e cilësuar një nder të madh dhe përllogaritet se ato pak minuta nën tingujt e muzikës janë ndër më të ndjekurit çdo vit në historinë e spektakleve në aktivitetet sportive.

Këtë vit, dyshja e përzgjedhur është shumë e veçantë, pasi NFL ka gjetur akordin me dy këngëtare shumë të njohura. Shakira dhe Xhenifer Lopez do të jenë ato që do të argëtojnë rreth 800 milionë teleshikues në të gjithë botën në pushimin e ndeshjes në finalen e SuperBowl të këtij edicioni. Konfirmimi erdhi nga vetë NFL me një postim në rrjetet sociale, të cilit më pas iu shtuan edhe ato të dy këngëtareve.

“Nuk ka asgjë më të madhe se kjo”, tha Shakira e cila ka kënduar edhe në finalet e Kupës së Botës në futboll më përpara, ashtu si edhe J-Lo. “Do të ketë fishekzjarrë”, premtoi nga ana tjetër Xhenifer Lopez për shfaqjen e cila në edicionin e kaluar pa në skenë grupin “Maroon 5”. /vipsport.al/