Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ish-mesfushori i Shpresave vesh fanellën e Greqisë, së shpejti merr pasaportën

Dikur vishte fanellën kuqezi të përfaqësueseve të moshave të Shqipërisë, deri me U21, duke mbajtur edhe shiritin e kapitenit. Por këto ditë, mesfushori 25-vjeçar, Klodian Gjino, ka vendosur të veshë fanellën e përfaqësueses së Greqisë. Duke filluar me atë të ushtrisë greke, siç bëri pak kohë më parë edhe Fiorin Durmishaj në hapin e parë për t’u natyralizuar si grek.

Mesfushori beratas i cili në vitin e kaluar ka luajtur 20 ndeshje në Superligën Greke me Apollon Smirnis, ka filluar procesin e pajisjes me pasaportë dhe si “shërbim ushtarak” ndaj shteti grek, është bërë pjesë e përfaqësueses së ushtrisë së këtij vendi në disa ndeshje që janë zhvilluar së fundmi.

Ai nuk ka qenë i vetmi. Edhe Gertin Hoxhalli, ish-mesfushor i përfaqësueses shqiptare U19 ka ndërmarrë të njëjtën rrugë, duke luajtur me fanellën e Greqisë për të përshpejtuar pasaportizimin e tij në këtë vend, ku është pjesë e AEL Larisës.

Në vitet e fundit, kanë qenë të shumtë futbollistët shqiptarë që kanë ndërmarrë këtë rrugëtim duke iu bashkuar ekipit të ushtrisë për t’u pajisur me pasaportë. Por edhe në vetë mediat greke, rasti i Gjinos është cilësuar si i veçantë, pasi ashtu si Durmishaj para tij, ai ka luajtur në elitën e futbollit në këtë vend dhe ka eksperiencë ndërkombëtare falë paraqitjeve që ka bërë me Shqipërinë. /vipsport.al/