Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

IPKO Superliga / Gjilani nuk di të ndalet dhe merr kreun, fiton edhe Prishtina

Po luhen sot 3 çifte interesante në elitën e futbollin kosovarë, ku bie në sy fitorja e radhës e skuadrës së Gjilanit, e katërta, pikërisht në fushën e vet ndaj skuadrës së Ballkanit. Goli i Prognit u ka dhënë tri pikët e djemve të Mezanit që konfirmohen si pretendentë kryesorë për të fituar titullin kampion.

Llapi ka barazuar në fushën e vet me Dritën, dy ekipe që janë pretendente për kreun, por që nuk kanë marrë më shumë se një pikë në duelin e sotëm përballë njëra-tjetrës. Një sfidë mjaft e bukur, e hapur deri në fund edhe me plot 4 gola…

Ndërkohë që Prishtina ka marrë një fitore të madhe në fushën e Trepçës, 0-1 dhe me kryeqytetasit që edhe këtë sezon duan që të tentojnë titullin kampion.

Ja rezultate e tri sfidave të sotme në IPKO Superligën e Kosovës

Gjilani – Ballkani                    1-0

Llapi – Drita                              2-2

Trepça’89 – Prishtina             0-1