Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Halili: Kemi bërë merkato të goditur si me Ildën dhe Alesia Bamin. Babai nuk e kuptoi kush e bëri golin

Grent Halili është kthyer në këto javë në personazhin kryesor të Tiranës, pasi po shënon me rregullsi dhe po zgjidh situatat e vështira për bardheblutë. Megjithatë, në “Procesi Sportiv” ai argumentoi se kjo ngritje e Tiranës nuk ishte vetëm meritë e tij, por fillonte që nga cilësia që ishte shtuar në përmbajtjen e saj.

“Stresi është gjithmonë i pranishëm, do të jetë deri në fund, se duhet të mbash vazhdimësinë. Për atë bluzën që hoqa jam penduar se kam ende për të bërë nga ana fizike.

Këtë vit na është shtuar disi cilësia në ekip. Këtë vit drejtuesit kanë bërë merkato të goditur si emisioni me Ildën dhe Alesia Bamin. Na është shtuar besimi dhe kjo na shtoi besimin për të fituar, na është shtuar uria. Nuk duhet të jemi euforikë se nga unë i pari, jemi disi në fakt. Duhet të jemi me këmbë në tokë se kemi parë në futboll se gabojnë të gjithë. Duhet të dimë si ta përballojmë, me Partizanin do të fitojmë sesbën këtë vit.

Nuk e prisja të shënoja, sigurisht që është gëzim i madh kur futesh e je vendimtar në ndeshje të rëndësishëm. Rëndësi ka që fituam ndeshjen në fund. Babai nuk feston ndonjëherë golat e mi, por për ta justifikuar këtë radhë nuk e kishte parë kush e ka bërë golin, e kishte kuptuar nga miqtë që kishte afër. Na ka premtuar bonus mua dhe Osmanit, por ka filluar të na shmanget tani. Njihet si presidenti i surprizave, nëse vazhdojmë në këto dy ndeshje do ketë premio për mua dhe për gjithë stafin”, tha Halili. /vipsport.al/