Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Grumbullohet edhe Shqipëria U17, ftohet sulmuesi i Parmës për miqësoret para Europianit

Kombëtarja shqiptare e futbollit  U17, do të zhvillojë në muajin tetor dy ndeshje të fundit përgatitore për pjesëmarrjen në Kampionatin Europian të kësaj grupmoshe. Kuqezinjtë e drejtuar tashmë nga Elvin Beqiri, do të mundohen të thyejnë trendin negative të viteve të fundit, pasi që nga edicioni 2013-2014 nuk arrin të kalojë fazën e parë në grupe.

Për të përgatitur grumbullimin përfundimtar, kuqezinjtë do të ndeshen më datë 13 dhe 16 tetor me përfaqësuesen e Malit të Zi, ku do të shihet edhe një herë grupi i lojtarëve të seleksionuar deri tani dhe kandidatët e tjerë potencialë për grumbullimin e muajit nëntor kur zhvillohen edhe ndeshjet e Europianit.

Baza e përfaqësueses për aktivitetin pritet të jetë përsëri me lojtarë që luajnë jashtë vendit tonë, në akademitë e vendeve fqinje si Italia apo Greqia, ndaj këto miqësore shërbejnë për të bashkuar grupin e lojtarëve. Një nga emrat që ka marrë ftesën, sipas konfirmimit të vetë klubit të Parmës, është sulmuesi i ekipit U17 të këtij klubi, Klajdi Lusha. Shqipëria do të luajë në kualifikueset e Europianit kundër Portugalisë, Ukrainës dhe Gjeorgjisë. /vipsport.al/