Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Golat e Hidit nuk janë një rastësi te Bylisi, edhe sezonin e shkuar kishte një portier golashënues

Isli Hidi është kthyer në protagonist te Bylisi duke qenë se në dy javët e fundit ka arritur të shënojë 2 gola në kampionat. Fillimisht, gardiani i Bylisit arriti të ndëshkonte Skënderbeun me një penallti, ndërkohë që po nga pika e bardhë ka realizuar edhe kundër Kukësit duke baraspeshuar rezultatin.

Në Ballsh, duket se kanë shumë besim te portierët për sa i përket penalltive të shënuara duke qenë se edhe sezonin e shkuar ishte e njëjta histori. Bylisi militonte në Kategorinë e Parë dhe për disa ndeshje nuk pësonte humbje duke vënë edhe një rekord, e njëkohësisht duke siguruar pjesëmarrjen në Superiore. Atë kohë, porta e Bylisit mbrohej nga 34-vjeçari Mario Bytyçi, i cili ishte edhe golashënues me skuadrën e tij.

Të gjitha penalltitë, iu besuan Bytyçit i cili me fanellën e Bylisit arriti të shënonte 4 gola në 21 ndeshje. Bytyçi njihet si një portier që ekzekuton penallti pasi në të shkuarën ka shënuar edhe 1 gol me Mamurrasin, 1 me Butrintin dhe 4 të tjerë me Kamzën. /Erjon Allaraj-VipSport.al/