Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Goditja e madhe për  Superioren, Besëlidhja gjen akordin me mesfushorin që spikati te Teuta e Flamurtari

Besëlidhja këtë sezon synon që të ngjitet në Superiore. Presidenti Gjok Noka ka afro një dekadë e gjysmë që investon për të çuar skuadrën në elitë. Por duket se këtë sezon, presidenca lezhjane e ka marrë shumë seriozisht, madje e ka “fiksim” që të ngjisë Besëlidhjen në elitë.

Konkurrenca është e madhe, madje, në Grupin A ka ekipe që kanë qenë në elitë, por kanë edhe traditë. Dhe bëhet fjalë për Erzenin, Kastriotin e ndonjë tjetër që duan Superioren. Lezhjanët këtë sezon duken një hap para.

Noka i besoi stolin shkodranit të mirënjohur, Elvis Plori, ashtu siç edhe ka mbajtur titullarët e sezonit të shkuar. Por, jo vetëm kaq. “Bomba” e merkatos është rikthimi pas dy sezoneve i mesfushorit shtatlartë, Lancinet Sidibe, i cili fillimisht u tha se do luante në Guine por qe do të vijojë karrierën në Lezhë.

Sidibe ka edhe një vit kontratë dhe është në pronësi të Besëlidhjes që duket e këtë sezon e ka rikthyer pasi synon që të ngjitet në elitë patjetër dhe një futbollist si Sidibe që luan në mbrojtje në qendër si dhe mesfushë do t’u bënte shumë punë lezhjanëve në synimet që kanë këtë sezon.

E.S./Vipsport.al/