Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjoka: Tirana po i jep bukuri kampionatit, Halili është kthyer në lokomotivë

Ernest Gjoka mendon se në këto javë të para të kampionatit, Tirana është skuadra që po i jep bukurinë këtij sezoni, ndërsa nuk janë zgjuar ende skuadra të tjera si Partizani e Kukësi. Në “Pressing” ai deklaroi se për momentin, skuadra po bënte gjithçka mirë e udhëhequr nga një lojtar i cili kishte bërë diferencën, Grent Halili.

“Tirana e ka filluar me një start ndryshe, po i jep bukuri kampionatit dhe po lufton me veten. Ka marrë kreun, i ka dhënë bukuri kampionatit, pritet më shumë nga Partizani e Kukësi, për t’i dhënë bukurinë më shumë këtij sezoni.

Tirana ka çdo gjë për të pasur stofin për të luftuar për kampionatin, por duhet të dinë të menaxhojnë presionin. Nëse do hyjnë në presin për fitore do të humbin pikë, i duhet qetësi dhe strategji për të kaluar çdo ndeshje me sukses. Kampion nuk dilet as në shtator e tetor, kampionati është 10 muaj e duhet të dish ta menaxhosh, duhet të dish të mbash presionin. Kur të jenë momente të vështirë duhet të dinë t’i kalojnë të gjithë bashkë, edhe stafi edhe tifozët edhe lojtarët

Halili ka bërë lokomotivën te Tirana, po kthehet në lojtar kyç te tiran dhe nuk është kollaj, se po mban presion shumë të madh, se është djali i presidentit, se ka blerë emra të mëdhenj në sulm. Po bën shumë mirë, është lojtari momentit te Tirana. Ai po luan dhe po i jep një ndihmë skuadrës, duhet të shfrytëzojë sa më shumë këtë moment”, tha Gjoka. /vipsport.al/