Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Futbollistët dhe stafi i Francës kërkojnë falje publike: Shqiptarët kishin të drejtë për himnin

Takimi mes Francës dhe Shqipërisë, nisi me një gafë nga ana e organizatorëve duke qenë se në vend të himnit kombëtar, në sfond është vënë himni i Andorrës duke bërë që në stadium të krijohet një kaos. Futbollistët kuqezi nuk pranuan të nisin takimin pa u kënduar himni i Shqipërisë dhe për këtë, morën edhe duartrokitje nga tifozeria franceze.

Në përfundim të ndeshjes, në lidhje me incidentin kanë folur edhe futbollistët e trajneri i Francës, Deshamp të cilët shprehen se ishte një gabim që nuk duhej të ndodhte. Ata shtojnë se kuqezinjtë kishin të drejtë që nuk pranuan të luanin pa u kënduar himni kuqezi, ndërkohë që kanë kërkuar edhe falje.

“Nuk duhej të ndodhte. I kërkova falje të gjithëve në stol presidenti e bëri në tribunë dhe ishte diçka që nuk duhej të ndodhte. Folëm me arbitrin dhe e kuptojmë qëndrimin e shqiptarëve. Për fat të keq, kërkoj falje sërish”, ishin fjalët e trajnerit Deshamp. Sakaq, edhe kapiteni Hugo Loris foli në lidhje me këtë situatë. “Ishte hera e parë që ndodhte te unë dhe ishte e drejtë për shqiptarët që të prisnin humbin e tyre para se të niste ndeshja”, u shpreh Loris.

“Në fillim nuk e kuptuam se çfarë po ndodhte sepse ishim pak të hutuar por nuk ka shqetësonte. Pashë që publiku duartrokiti kur nisi himni i Shqipërisë dhe kjo tregon mendjen e mirë që kanë francezët”, u shpreh Toliso. Ndërkohë, Grizman u shpreh se ka mbetur i shokuar nga ky gabim i rëndë. “Jam i shokuar nga ky gabim i rëndë. Nuk duhet të ndodhë më dhe pritëm me durim deri sa u këndua himni i duhur. Edhe ne do të ishim të prekur nëse ndodhte ky incident”, tha Grizman. /Erjon Allaraj-VipSport.al/