Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Frikë nga arrestimi për përdhunimin e shqiptares, Robinjo “bojkoton” Ligën e Europës

Një nga ndeshjet më interesante të ditës së sotme në Ligën e Europës është padyshim ajo që zhvillohet në Romë mes ekipit vendas dhe skuadrës së Bashakshehir, një nga më të fortat në Turqi e cila është e mbushur me yje. Por një nga këto yje do të mungojë në duelin e sotëm pasi nuk ka udhëtuar drejt Italisë nga frika se mos e arrestojnë.

Braziliani Robinjo, i dënuar nga një gjykatë në Milano me 9 vite burg pasi në vitin 2013, kishte qenë pjesë e një përdhunimi të një kameriereje shqiptare. Gjykata e dënoi në mungesë futbollistin në vitin 2017 dhe ky vendim nuk është ekzekutuar ende, pasi që atëherë Robinjo ka evituar udhëtimet në Itali.

Lojtari këtë herë ka nxjerrë si justifikim një dëmtim të punësuar në javët e fundit, edhe pse në ndeshjen e fundjavës ndaj Sivaspor, luajti 45 minuta pa probleme. Nëse do të udhëtonte drejt Italisë, ai rrezikonte të arrestohej për këtë vepër penale të cilën e ka apeluar me avokatët e tij, ndaj ka evituar që të bëhej më shumë temë diskutimi se sa është bërë në këto vite të fundit. /vipsport.al/