Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Frashëri: Nuk ishte hakmarrje ndaj Kukësit, nuk bëri sa duhej me potencialin që ka

Stivi Frashëri nuk e sheh fitoren e Teutës ndaj Kukësit si një hakmarrje personale ndaj ish-skuadrës nga e cila u largua në verë. Portieri i durrsakëve deklaroi në “Rubrika Sportive” se sfida me Kukësin kthente ekipin në pozitat që synonte.

“Partizani është më i qetë në fushë se Tirana e aty është pjesa që përfiton Partizani se luan më me logjikë. Me Tiranën dolëm barazim, ishte ndeshje e vështirë, ishte më në formë. Besoj se është herët të themi se është pretendent titulli, rivali më i vështirë për ne besoj se do të jetë Partizani se ka edhe euforinë e momentit, besoj se do të jetë më i vështirë.

Ne jemi ekip që duam të luajmë me top poshtë, por kushtet e fushës ndaj Kukësit nuk ishin të mira, patëm probleme me qarkullimin e topit. Kemi pasur probleme me dëmtimet, mezi prinim kthimin e Kallakut. Në pjesën e parë problemi ishte lidhja mes mesfushës dhe sulmit. Kur hyri Kallaku gjuanim më shumë për tre pikët, ishte ndeshje e balancuar. Kukësi me potencialin që ka nuk bëri sa duhej.

E morëm pak më shtruar. Javën e kaluar ishim të bindur që do të fitonim, ishte përgatitur gjithë java që do të marrim tre pikë. Por Çyrbja nuk është ende në maksimum, Kallaku u kthye, ka lojtarë që nuk arritën të ambientohen me grupin, duan kohën e vet. Mua më kënaq pjesa e mbrojtjes se jemi shumë solid dhe të shohim përpara.

Hakmarrje ndaj Kukësit? Jo, nuk mund ta them, aspak, kam kaluar shumë mirë me Kukësin, i respektoj mirë të gjithë. Shoh pjesën si profesionist dhe i respektoj, jap maksimumin, se do të kem Kukësin, Partizanin, Tiranën. Është ndeshje, fokusohem te loja ime. Ndjehem shumë mirë te Teuta, i lumtur, më kanë pritur shumë mirë, ma kanë bërë gjithçka të lehtë. Një aventurë e re më bënte mirë edhe mua nga ana psikologjike.

Momentalisht jemi të kënaqur, kemi gabuar dy javë më parë me Vllazninë në shtëpi, duhej të merrnim tre pikë dhe nuk e shfrytëzuam. Me kthimin te fitorja, pak a shumë jemi kthyer dhe psikologjiksiht jemi më mirë”, tha Frashëri. /vipsport.al/