Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Franc Veliu prezantohet te Gjilani, kosovarët mbyllin merkaton

Franc Veliu është zyrtarizuar në radhët e skuadrës së Gjilanit, skuadra e tij e re ku edhe do  të vijojë karrierën. Në fakt, trajneri i Gjilanit, Gentjan Mezani e njeh mirë Veliun, pasi e ka trajnuar kur ka drejtuar në Vlorë skuadrën e Flamurtarit.

Franc Veliu ka një karrierë të pasur në futbollin shqiptar, duke qenë pjesë skuadrave të njohura të vendit, mes tyre edhe Kukësi apo Partizani. Veliu do të jetë për një sezon pjesë skuadrës ë Gjilanit që këtë sezon synon titullin kampion.

Natyrisht që dëmtimi i rëndë që pësoi Ylli Shameti bëri që Mezani të kërkonte një mbrojtës dhe në qendër një lojtar me eksperiencë si Veliu do t’i bënte mjaft punë Gjilanit që këtë sezon ka synime madhore në Superligën e Kosovës.

E.S./Vipsport.al/