Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Një fitore që i dedikohet legjendës së Holandës, Xherard diti si të motivonte skuadrën

“Duam mbështetje tifozësh për të fituar këtë ndeshje që i dedikohet Fernando Riksenit”, ishte fjalia që u tha nga Stivën Xherard në konferencën për shtyp para ndeshjes ndaj Fejnordit në Ligën e Europës. Legjenda e futbollit anglez po bën një punë mjaft të mirë në krye të stolit të Rejnxhërsi dhe e ka nisur mirë aventurën në grupet e Ligës së Europës.

Skuadra e tij fitoi me rezultatin 1-0 dhe kjo fitore shkoi në dedikimin të Fernando Riksenit. Ish-futbollisti i kombëtares holandeze ndërroi jetë vetëm pak ditë më parë dhe mes skuadrave të shumta që ka luajtur në karrierën e tij, ishte edhe Rejnxhërsi.

Para stadiumit “Ibrox”, janë mbajtur homazhe për figurën e futbollistit holandez dhe të shumtë kanë qenë tifozët të cilët kanë hedhur lule, shallin apo edhe fanellën e Rejnxhërsit duke nderuar këtë figurë. Ish-futbollisti holandez, vuante nga një sëmundje nervore dhe ndërroi jetë të mërkurën në spital. /Erjon Allaraj-VipSport.al/