Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO – MOVIOLA / Ja penalltia e Partizanit që nuk u dha nga gjyqtari Hamiti

Ndeshja mes Laçit dhe Partizanit, e përfunduar me një fitore minimale të kurbinasve, mund të kishte pasur një rrjedhë tjetër nëse gjyqtari Eldorian Hamiti do të kishte qenë më i vëmendshëm në një episod pak çaste pasi Lushkja realizoi avantazhin për vendasit.

Në minutën e 64-t të ndeshjes, Bardhi iu shmang mbulimit të mbrojtjes duke marrë një top të gjatë nga prapavija e të kuqve. Lojtari u përpoq të ndalonte sferën dhe të kontrollonte në hyrje të zonës, ndërsa në atë moment, Domgjoni kërcen mbi të duke pasur kontakt të parregullt me sulmuesin e Partizanit me sferën që përfundon te Troshupa.

Normalisht, kjo duhej të ishte një penallti për të kuqtë, por as kryesori dhe as asistenti i tij nuk e sinjalizuan si të tillë. Fotot tregojnë qartësisht se ndërhyrja e Domgjonit nuk është kurrsesi për top dhe bën faull ndaj sulmuesit të Partizanit, i cili gjendej me këmbët brenda zonës së rreptësisë e kështu, ky episod mund të sanksionohej me penallti në favor të të kuqve. Ngjarje që padyshim do i jepte një tjetër rrjedhë ndeshjes. /vipsport.al/