Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Klubi rus krenohet me dy futbollistët shqiptarë: Hyri nga stoli dhe shënoi golin e fitores

Shqipëria arriti të marrë një fitore të madhe mbrëmjen e djeshme në Elbasan, aty ku mundi me rezultatin 4-2 skuadrën e Islandës. Një nga protagonistët e kësaj ndeshje, ishte Odise Roshi i cili arriti të shënonte golin e tretë për skuadrën tonë, atëherë kur rezultati ishte 2-2, duke i hapur rrugë edhe golit të katërt të Çikalleshit.

Goli i Roshit ka bërë jehonë edhe në rusi, aty ku Akhmat Grozni nuk ka ngurruar ta shpërndajë këtë me tifozët. Në rrjetet sociale, klubi rus ka shpërndarë një video të golit të Roshit dhe një mbishkrim për futbollistin tonë.

“Odise Roshi, mesfushori i Groznit dhe i Kombëtares shqiptare ka shënuar gol në ndeshjen kualifikuese të Euro 2020 ndaj Islandës. Roshi hyri në fushë në minutën e 62 dhe shënoi ku rezultati ishte 2-2 në minutën e 69. Shqipëria fitoi në fund me rezultatin 4-2”, shkruan klubi rus.

Sakaq, një postim ka pasur edhe për mesfushorin e Kosovës, Bernard Berisha i cili ishte në stol në ndeshjen që Kosova humbi ndaj Anglisë me rezultatin 5-3. “Mesfushori i Groznit, Bernard Berisha ishte rezervë në ndeshjen kualifikuese të Kosovës ndaj Anglisë. Skuadra e Kosovës u mundur me rezultatin 5-3”, shkruhet në postimin për Berishën. /Erjon Allaraj-VipSport.al/