Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Fitorja në Kupë i jep qetësi Duros, Kukësi në luftë më kohën për riaftësimet ndaj Tiranës

Kukësi arriti të merrte një fitore me rezultatin 1-3 në ndeshjen e parë të Kupës së Shqipërisë, aty ku mundi ekipin e Shkumbinit. Verilindorët e gjetën golin me anë të Maliqit që në minutën e gjashtë, ndërkohë që më pas ishin Kamara dhe Daku dy futbollistët që shënuan.

Për këtë sezon, këto janë golat e parë të shënuar nga këto futbollistë në ndeshje zyrtare duke i dhënë Duros një sinjal të qartë për ndeshjen e radhës. Kukësi do të përballet me Tiranën dhe për verilindorët, nuk ka rezultat tjetër përveç fitores duke qenë se bardheblutë kryesojnë me 3 pikë më shumë.

Sakaq, problem mbeten edhe mungesat duke qenë se Emiliano Musta nuk do të jetë i gatshëm për këtë takim. Në dyshim, mbetet edhe Valon Et’hemi i cili mungoi në Kupë dhe në humbjen ndaj Bylisit. Një lajm i mirë është ai i rikthimit të Olsi Teqjes i cili u dënua nga Disiplina me dy ndeshje por i ka shlyer në Kupë dhe kampionat. Ndeshja mes Kukësit dhe Tiranës do të luhet të shtunën në orën 19:00 në “Elbasan Arena”. /Erjon Allaraj-VipSport.al/