Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Firot nga Luftëtari nuk kanë fund, largohet edhe më i rëndësishmi jashtë fushës së blertë

Luftëtari i këtij sezoni ka njëmijë probleme dhe duket se problemet po shtohen dita-ditës. Pas largimit të shumë futbollistëve në merkaton e verës, një tjetër pjesëtar i stafit bluzi i ka dhënë lamtumirën skuadrës. Bëhet fjalë për mjekun e ekipit, Juxhino Korbeci i cili ka qenë një nga më të rëndësishmit te bluzinjtë, si në sezonin e vjetshëm kur luanin për mbijetesë, ashtu edhe në vitin kur bënin histori duke u kualifikuar në Europë.

Ka qenë vetë Korbeci, ai i cili e ka njoftuar diçka të tillë në profilin e tij në “Facebook”, ku edhe nuk ka harruar të falënderojë futbollistët me të cilët ka bashkëpunuar si edhe trajnerët, e njëkohësisht duke përjashtuar nga ky falënderim presidentët dhe drejtuesit e klubit. Problemet financiare kanë qenë dhe mbeten pengesa më e madhe në Gjirokastër, duke bërë që të gjithë të shohin për një mundësi më të mirë.

Postimi në Facebook:

“Merr fund një eksperiencë plot gëzime, trishtime, mund, djersë, sakrifica.

Falënderoj nga zemra çdo pjesëtar “klase punëtore” te ekipit i Luftëtarit pasi japin shumë për këtë ekip dhe vlerësohen shumë pak në të dyja drejtimet, si morale ashtu dhe monetare.

Falënderoj të gjithë lojtarët dhe trajnerët që nga 2017 e në vazhdim, pasi respekti dhe bashkëpunimi ka qenë reciprok dhe maksimal, ju vlerësoj shumë. S’dua të përmend emra pasi janë me të vërtetë shumë. Keni qenë për mua një familje e dytë.

Do jem tifozi tuaj i parë që do ju mbështes, jo nga shkallët e stadiumit por nga Autoambulanca. Ju dua shumë. Do më mungoni”, shkruan mjeku i ekipit, i cili ka pasur edhe rolin e fizioterapistit dhe ndihmës së shpejtë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/