Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Euro 2020/ Rivalët i japin një tjetër shuplakë kuqezinjve, Portugalia triumfon në Serbi

Gjatë ditës së sotme përveç Shqipërisë dhe Kosovës, kanë zbritur në fushë edhe Kombëtaret e tjera europiane. Bie në sy sfida në transfertë e kampionëve të Europës në fuqi, Portugalia. Luzitanët kanë mundur me rezultatin 2-4 Serbinë.

Pjesë e këtij grupi B janë edhe Ukraina që e udhëheq garën, Luksemburgu e Lituania. Ndërkohë, në grupin A, në të cilin është Kosova, Anglia ka mundur Bullgarinë. Tre Luanët janë favoritët kryesorë për të triumfuar, teksa bullgarët janë në vendin e fundit në grup. Ndërkohë, në grupin H ku merr pjesë edhe Shqipëria, Islanda ka mundur 3-0 Moldavinë.

Vikingët, të cilët janë një rival direkt i kuqezinjve fituan pa shumë lodhje përballë një rivali modest. E njëjta histori edhe me Turqinë, që gjithashtu është në grupin e kuqezinjve dhe mundi me rezultatin 1-0 Andorrën. /Egi Çabeli-VipSport.al/

Ndeshjet:

Francë-Shqipëri 4-1
Shënues: 8′,68’Koman, 27’Zhiru, 85’Ikone/ 90’Cikalleshi (p)

Serbi-Portugali 2-4
Shënues: 68’Milenkoviç, 85’Mitroviçc/ 42’Karvalho, Guedes, 80’Ronaldo, 86’Silva

Turqi-Andorra 1-0
Shënues: 89’Tufan

Angli-Bullgari 4-0
Shënues: 
24′, 49(p), 73′(p)Kejn, 55’Sterling

Islandë-Moldavi 3-0
Shënues: 
31’Sigtorson, 55’Bjarnason, 77’Mudrac (ag)

Lituani-Ukrainë 0-3
Shënues: 
7’Zinçenko, 28’Marlos, 62’Malinovski